کتاب «در قفس» درباره‌ی ابوالحسن صبا منتشر شد

انتشارات فنجان سومین کتاب از مجموعه‌ی پژوهشی «زمرّد» را به قلم فرهود صفرزاده منتشر کرد. مجموعه‌ی زمرّد پژوهشی درباره‌ی استادان و بزرگان تأثیرگذار تاریخ موسیقی ایران است که این‌بار جدیدترین کتاب این مجموعه به «ابوالحسن صبا»، مدرس و استاد موسیقی ایران، ویرتئوز یگانه‌ی ویولن و سه‌تار اختصاص دارد.

فرهود صفرزاده، پژوهشگر و نویسنده، درباره‌ی این کتاب نوشته است: «ابوالحسن صبا آمیزه‌ای بود از اقبال خوش در داشتن خانواده‌ای فرهنگی و پدری دلسوز، استعداد ذاتی و نبوغ هنری، آموزه‌های سنتی و متجددانه‌‌ی موسیقی، شعر و ادبیات، هنرهای تجسمی، صنایع دستی، تجربیات اجتماعی دوران گذار از قاجاریه به پهلوی و انبوه آمال و آرزوها که وقایع عمرِ نه‌چندان بلندش شوربختانه مانع از کامیابی آرمانی او شد، اگرچه صبا بیش از قدر وسع کوشید. میدان علم و عملش در موسیقی هم وسیع و گسترده بود، هم ژرف و عمیق. او در اندیشه‌‌ی احیا و نوآوری نیز بود. منتقدین صبا دچار یک درد مشترک بودند و هستند و آن عدم شناخت دقیق صبا و سطحی‌نگری درباره‌ی‌ او و کارهای اوست. امیدواریم این کتاب، دید و شناخت بهتری از صبا فراهم آورد تا با دقت و انصاف بیش‌تری درباره‌اش بگویند و بنویسند.»

صفرزاده، مدرس دانشگاه و پژوهشگر تاریخ معاصر موسیقی ایران، پیش‌تر نیز دو کتاب «باد خزان: درباره‌ی غلامحسین درویش» و «چرخ بی‌آیین: درباره‌ی عارف قزوینی» را در مجموعه‌ی زمرّد نشر فنجان منتشر کرده است که کتاب «باد خزان» در سال ۱۳۹۵ برنده‌ی رتبه‌ی سوم جایزه‌ی دوسالانه‌ی خانه‌ی موسیقی در بخش پژوهش شده.

همچنین این پژوهشگر تبریزی قصد دارد در آینده‌ی نزدیک کتاب‌هایی درباره‌ی «علینقی وزیری» و «فراهانی‌ها» در قالب مجموعه‌ی زمرّد منتشر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.