قطعاتِ انقلابی «همایون رحیمیان» اجرا شد

ارکستر ملی ایران در اولین شب سی‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر با اجرای آثاری خاطره انگیز از دوران انقلاب و با حضور چهره‌هایی چون سیدمحمد مجتبی حسینی (معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، علی ترابی (مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، شاهین فرهت (دبیر سی‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر)، غلامعلی حداد عادل و علی اکبر صفی‌پور (مدیرعامل بنیاد رودکی) در دو بخش ایرانی و آذری با حضور هنرمندانی آذربایجانی در کنار نوازندگانِ ایرانی روی صحنه رفت.

نوازندگان ارکستر ملی «پیروزی خرمشهر» و «نوروز در سنگر» از آثار همایون رحیمیان را نیز نواختند و سپس با حضور «پویان آزاده» به عنوان نوازنده‌ی پیانو قطعه چهارگاه برای پیانو و ارکستر از جواد معروفی برای اولین بار اجرا شد.

اجرای ارکستر ملی با قطعه بی‌کلام «سرود گل» آغاز و در ادامه قطعات «پیروزی» و «رزم‌آوران» از ساخته‌های «همایون رحیمیان» با خوانندگی «اسفندیار قره‌باغی» اجرا شد.

«کنسرتینو برای سنتور و ارکستر» اثر حسین دهلوی ادامه رپرتوار اجرایی این کنسرت را تشکیل می‌داد که در این قطعه علی عابدین به عنوان نوازنده سنتور ارکستر را همراهی می‌کرد.

گروه کر به رهبری «رازمیک اوحانیان» ارکستر ملی ایران را همراهی می‌کرد.

بخش دوم ، به موسیقی آذری اختصاص داشت و با رهبری «آقاوردی پاشایف» قطعاتی چون «آرشین مالالان»، «عسگرین نغمه سی» از اوزیر حاجی بیلی، «اولری وارخانه خانه» اثر فکرت امیرف، «قزلارین رقصی» از کاراکارایف، «قایتاقی» از نیازی، «سنده قالماز» اثر توفیق قلی‌اف،«وطن نغمه‌سی» اثر نیازی، «والس» اثر کاراکارایف، «سوگیلی جانان» اثر اوزیر حاجی بیلی و «آیریلیق» از علی سلیمی با خوانندگی سامیر جعفراُف اجرا شد. این بخش با رهبری آقاوردی پاشایف با اجرای قطعه ملی میهنی «ایران ای مرز پرگوهر» به پایان رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.