اجرای مجموعه عیارانِ احمد پژمان توسط گروه دانشگاه هنر

به گزارش سایت خبری – جوان ۲ موزیک

اجرای دو بخشی موسیقی کلاسیک و سازهای

ایرانی از جمله برنامه‌هایی است که گروه «دانشگاه هنر»

آنها را در سی ‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر اجرا می‌کند

. احسان ذبیحی‌فر با اعلام این خبر گفت: «برنامه‌ای که برای جشنواره موسیقی فجر امسال در نظر گرفته شده دو بخش دارد که بخش اول موسیقی کلاسیک و بخش دوم گروه سازهای ایرانی خواهد بود.»

مدیر هنری ارکسترهای دانشگاه هنر به جزئیات بیشتری در این زمینه پرداخت و گفت: «برنامه اول خود به دو برنامه مجزا تقسیم می‌شود. برنامه نخست یک دوئت پیانو و ویولون خواهد بود که قطعه‌ای از پابلو دو ساراساته با عنوان نمایش کولی است و بعد از آن، بخش موسیقی کلاسیک به سرپرستی علی باستانی‌نژاد اجرا خواهد شد. آثار موسیقی کلاسیک آثاری از موتسارت و قطعه‌ای از آقای امین شریفی است.»

او هم‌چنین درباره بخش دوم اجرا گفت: «برنامه دوم شامل ارکستر سازهای ایرانی دانشکده موسیقی است که مجموعه عیاران از احمد پژمان را اجرا می‌کند. مجموعه‌ای که حدود ۴۰ سال پیش وزارت فرهنگ و هنر وقت آن را به آقای پژمان سفارش داده بود و همان زمان توسط گروه استاد فرامرز پایور اجرا شد که در سال‌های اخیر محمدرضا فیاض آن را رهبری می‌کند. این مجموعه شامل ۵ قطعه می‌شود و به تازگی نیز پس از بازنویسی از سوی استاد فیاض، آلبوم آن ضبط و منتشر شده است.»

مدیر هنری ارکسترهای دانشگاه هنر توجه به آهنگسازهای ایرانی در بخش ارکسترهای کلاسیک را یک اتفاق خجسته دانست و اظهار کرد: «توجه به آهنگساران ایرانی اتفاقی خجسته است که باید آن را به فال نیک گرفت؛ اتفاقی که باید سال‌ها پیش رخ می‌داد. به هر حال باید به آهنگسازهای کشور خودمان که متناسب با فرهنگ موسیقی داخلی آثار ملی خلق می‌کنند بیشتر توجه کرد.»

او با تأکید بر این‌که در ارکستر سمفونیک باید آثار آهنگسازهای ایرانی اجرا شود، گفت: «خوشبختانه آهنگسازهای ایرانی خوبی در کشور داریم که متاسفانه آهنگ‌های آنها در این سال‌ها اجرا نشده و این عرصه خالی بوده است. برای همین خوب است به چنین موضوعی توجه ویژه شود. من این اتفاق را به فال نیک خواهم گرفت و امیدوارم ادامه داشته باشد.»
منبع:
موسیقی ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.