آیا کم فروش بودن فیلم سینمایی غلامرضا تختی علت سیاسی داشت ؟

مجله اینترنتی کولاک : طبق اعلام سازمان سینمایی، از ۲۵ اسفند ۹۷ تا ۱۹ فروردین، مجموع فروش فیلم های سینمایی ۴۰ میلیارد تومان و تعداد مخاطبان هم ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر بوده است.

اما نکته جالب اینجاست که فیلم سینمایی غلامرضا تختی ،‌ بر خلاف توقعات فروش بسیار کمی داشت و موجب حیرت و تاسف هنرمندان شد .

طی روز های گذشته، علی‌رغم حمایت‌ منتقدان از فیلم سینمایی « غلامرضا تختی » ، این فیلم نتوانست به فروش قابل توجهی دست پیدا کند، اما چرا این اتفاق رخ داده است؟

آمار فروش فیلم‌های اکران شده ی نوروزی نشان از موفقیت تنها دو فیلم دارد : «رحمان ۱۴۰۰» و «متری شش و نیم»؛ هر دو فیلم علاوه بر در اختیار داشتن شاخصه‌های فروش در گیشه، چند سینمای مهم را نیز در اختیار داشته اند.

پردیس کوروش، شکوفه، قدس، آفریقا، اطلس مشهد و چند سینمای دیگر که در مالکیت یا در اجاره ی تهیه‌کننده «رحمان ۱۴۰۰» می باشد،از جمله اختیار برخی سینماهای حوزه و سینما آستارا که در همان روزهای نخست آغاز به کار، سرگروه سینمایی شدند و «متری شش و نیم» را اکران کردند، از اتفاق روزگار، مالک سینما آستارا و تهیه‌کننده «متری شش و نیم» هر دو یک نفر هستند!

حوزه هنری انقلاب اسلامی به عنوان بزرگترین سینما دار کشور شناخته می‌شود و اکثر سالن‌های شهرستان را در اختیار دارد. جالب این است که حوزه هنری که وظیفه دفاع از ارزش‌های ملی و انقلابی را برعهده دارد، در ایام عید حدود ۵۰ سینما و بیش از ۲۰۰ سانس را به «رحمان ۱۴۰۰» اختصاص داده است و ۷ تا ۱۰ سینما و حدود ۲۰ سانس را به «تختی»!روایت مرگ غلامرضا تختی

بنیاد سینمایی فارابی نیز به عنوان یکی از سهامداران اصلی «تختی» که خود سینمای پرفروش فرهنگ تهران را در اختیار داشته، حتی یک سانس به فیلم خودش اختصاص نداده و در عوض روزانه «رحمان ۱۴۰۰» را در ۴ سانس و «متری شش و نیم» را در ۳ سانس در سالن اصلی اکران می‌کند!

تبلیغات در سینمای ایران نقش بسیار مهمی در آگاهی مردم از اکران یک فیلم ایفا می‌کند، فیلم «غلامرضا تختی» نیز به دلیل در اختیار نداشتن بازیگر مطرح، نیازی جدی به تبلیغات گسترده داشته است،اما استفاده از تبلیغات شهری با هزینه‌های سرسام آور فعلی ، فقط از عهده فیلم‌های بسیار پرفروش که غالباً کمدی هستند،برمی‌آید.

آن هم در جایی که متولیان مدیریت شهری علاقه‌ای به تبلیغ رایگان فیلم‌های سینمایی بر بیلبوردهای سطح شهر ندارند. البته «تختی» حتی نتوانسته از حمایت تلویزیون در اختصاص تیزر نیز برخوردار باشد؛ فقط کافی است که تعداد تیزر این فیلم را با «به وقت شام» مقایسه کنید؛ هر دو فیلم قرار است اسطوره‌سازی کنند، اما یکی با ۳۰۰ تیزر و دیگری با ۳۰۰۰ تیزر تلویزیونی!

در کنار این مسائل، با مهجور بودن سینمای فرهنگی و توجه بسیار زیاد سینماداران، پخش‌کنندگان و تهیه‌کنندگان ذی‌نفوذ در سینما به کمدی‌سازی، بدیهی است فیلم غلامرضا تختی با محوریت یک قهرمان ملی ، مورد علاقه سینماداران خصوصی و دولتی نبوده و در اکران دچار مشکل شود . احتمالا باید این موضوع را یکی از مهمترین دلایل شکست فیلم سینمایی تختی در گیشه دانست

نوشته آیا کم فروش بودن فیلم سینمایی غلامرضا تختی علت سیاسی داشت ؟ اولین بار در مجله کولاک. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.